top of page

About me

Vyštudovala som zoológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. K zvieratám som mala už od detstva blízko, odkedy si pamätám vždy boli na našom dvore nejaké zvieratká, čo vo mne stále viac a viac rozvíjalo lásku a obdiv k nim. Okrem mojej najväčšej lásky - zvierat, som milovníčka najmä fantasy a sci-fi filmov, seriálov, literatúry a RPG videohier. Okrem iného som vášnivá zberateľka všetkého možného :) ale najmä známok, mincí aj bankoviek. Ako dieťa som mala rôzne bežne chované domáce zvieratá vhodné pre deti ako napr. psa, škrečka, mačky, bytového králička, rybičky,...

Postupom času trávením v prítomnosti zvierat a ich pozorovaním ma stále viac začali fascinovať vtáky. Krása, elegancia, jemnosť, letové akrobatické schopnosti, životné stratégie a najmä vízia nespútanosti, voľnosti a slobody bola pre mňa očarujúca. Začala som sa stále viac zaujímať o ornitológiu, čo ma doviedlo až na Katedru zoológie Prif UK. V detstve boli moje prvé vtáky, ktoré dá sa povedať, že odštartovali moju cestu chovateľa - sliepočky. Na úplnom začiatku to boli klasické nosnice zachránené z klietkových veľkochovov. Boli to úžasné zvieratá, bežný človek by sa pozastavil nad tým, že „čím už len môže byť nejaká sliepka zaujímavá“. Všeličím, len treba pozorovať ich život, správanie, komunikáciu medzi sebou a snažiť sa porozumieť im. Postupne ako som sa začala viac orientovať vo svete hydiny som začala objavovať nové plemená. Zaujal ma chov okrasných plemien hydiny. 

Fotografia0375-min (1).jpg

V detstve som sa venovala chovu hydiny

Môj prvý riadny chovný kmeň výstavnej kvality pozostával z 1,2 zdr. wyandotiek oranžovosfarbených vlnitých. Odvtedy sa môj chov hydiny rozšíril o iné rôzne plemená ako napríklad: brahmanky, zdrobnené wyandotky, hodvábničky, amroxy, vlašky, faverolky... Neskôr som chov hydiny obmedzila na zopár plemien. Momentálne už sa profesionálne chovu hydiny nevenujem, chovné jedince zostali už len ako spestrenie dvora. Sliepočky už neodchovávam, ale naďalej majú u mňa, v srdci aj na dvore, miesto. 

0-min (1).jpg

Zdrobnené wyandotky oranžovosfarbené vlnité

Od roku 2016 až dodnes sa aktívne venujem chovu holubov, konkrétne indických pávikov, ktoré sú mojou srdcovou záležitosťou. Celkovo holubovité patria k mojim najobľúbenejším skupinám vtáctva. Majú úžasnú povahu, skvelé letové schopnosti, výborný zrak, pamäť a neskutočne dobre vyvinutú orientáciu v priestore. Zaujímavosťou je, že rozoznajú svojho chovateľa podľa tváre od cudzích ľudí, návštevy. Ich inteligencia sa rovná približne 3-ročnému dieťaťu, no v niektorých prípadoch si vedú dokonca lepšie. Vedia rozoznať svoj vlastný obraz na videozázname s oneskorením 5 - 7 sekúnd. Pre porovnanie 3-ročné deti majú problém rozoznať svoj obraz už pri 2-sekundovom oneskorení. Ďalej vedia rozlišovať väčší a menší počet objektov v skupine, dokážu sa naučiť počítať, rozoznávať geometrické tvary a farby. Čo je ale podľa mňa najväčšia prednosť holubov - ich povaha - dajú sa z nich vychovať úžasný parťáci, dokonca si dovolím tvrdiť, že lepší ako papagáje. Ručne odchované mláďatá (všetkých holubovitých) sa radi túlia, hladkajú, radi trávia čas pri chovateľovi, nasledujú ho, priletia na zavolanie. Oproti papagájom nekričia, so svojim jemným zobáčikom nespôsobia krvácajúce zranenia, neničia nábytok a hlavne nemajú sklony k seba poškodzovaniu pri nedostatku ľudského kontaktu. Práve vďaka týmto vlastnostiam považujem holuby spolu s hrdličkami za najlepších vtáčích parťákov. 

20161026_153335-min (1).jpg

Indické páviky - stelesnenie elegancie a jemnosti

Mojim ďalším chovateľským zameraním okrem holubov sa stal v roku 2019 chov potkanov a farebných saténových myší. Zameriavam sa najmä na čierno-biele, modré a modro-biele variety prioritne s dumbo uškami a klasickou aj velveteen srsťou. K potkanom som sa dostala úplnou náhodou. Dostala som 3-člennú rodinku od pani, ktorá sa o nich ďalej nemohla starať. Nemohla som povedať nie, aj keď dovtedy som potkany nechovala ani som nebola s nimi v bližšom kontakte, nemohla som odmietnuť zvieratká v núdzi. Ihneď som si ich zamilovala, boli veľmi inteligentní, čistotní, naučení pribehnúť na zavolanie. Hodiny som vydržala pozorovať ich správanie. Raz pri mojom príchode domov ma čakalo prekvapenie v podobe 6 malých ružových holíčat. Obe matky sa vzorne starali a tatino dával pozor. Bol to krásny pohľad. A vtedy mi napadla myšlienka pridať potkany do môjho zoznamu "chovaných druhov".  Ako to v chovateľstve býva, nastala časť bližšieho vzdelávania, objavovania nových variet, zoznamovania s chovateľmi a cestovania do zahraničia za kvalitnými chovnými jedincami. Podobne sa tak dostali aj myšky do zoznamu.

20200106_191006-min_edited.jpg

Potkaník Popo

 

Najnovšími a zatiaľ najnetradičnejšími zvieratkami, do ktorých som sa zaľúbila sú terestrické kôrovce z radu Isopoda, ktoré som si priniesla koncom novembra 2022. No behom pol roka som sa stala nimi doslova posadnutá :D a nevedela som zostať len pri zopár druhoch, dnes (máj 2024) už mám v zbierke okolo 70 rôznych druhov z celého sveta a isopodky sa pomaly stávajú konkurenciou pre potkaníky v kategórii najobľúbenejšie odchovávané druhy :) Po zoznámení sa s isopodmi u mňa rapídne stúpol záujem o článkonožce. Najmä vďaka ich nenáročným požiadavkám na chov (ubikácie nezaberajú veľa miesta, sú tiché, nezapáchajú, jednoduché kŕmenie a nie je nutná každodenná starostlivosť). Rok 2023 sa teda niesol v znamení týchto malých nenáročných kamošov, konkrétne pribudlo veľké množstvo nových druhov isopod, ale aj mnohonôžky, šváby, škorpióny a vtáčkare. Čo prinesie rok 2024 a ku akým zvieratám ma zavedie? Nechám sa prekvapiť 😊

IMG_20230916_133021_859_2-min.jpg

Cubaris sp. "rubber ducky" svetovo najznámejší isopod

Okrem vyššie uvedených zvierat sa v mojom hobby vlastníctve nachádzajú hrdličky chichotavé, holúbky diamantové, prepelice japonské a čínske, české hrvoliaky papučaté sedlaté, andulky, aymary pruhované, morčatá, zakrslé králiky, škrečky, pieskomily...

Okrem chovu, ako zoológ, v mojej pracovnej činnosti sa venujem ochrane vtáctva a voľne žijúcich živočíchov. Môj výskum je zameraný na štúdium hniezdnej biológie a fenológie drobných spevavcov, najmä muchárika bielokrkého na území Slovenska.

​Samica muchárika bielokrkého

Ďalej aktívne pomáham pri záchrane zranených voľne žijúcich zvierat a poskytujem domov a opateru pre hendikepované vtáky neschopné návratu do voľnej prírody, alebo miláčikom, ktorých sa ich majitelia "museli" zbaviť.

Mojim cieľom je zvýšiť povedomie o chovateľstve, vzbudiť záujem o zvieratá u širokej verejnosti, detí a ako prírodovedca najmä apelovať na potrebu a dôležitosť ochrany všetkých organizmov rovnako aj samotnej prírody a všetkých ekosystémov.

Všetka moja práca pramení z lásky, úcty a obdivu k prírode. Považujem to za zmysel môjho života, ktorý mi pomáha v osobnom, duchovnom rozvoji. 

Ak sú Vám moje motívy sympatické, môžete moju činnosť podporiť kúpou nejakých mojich zvierat a tým prispieť na ich chov. Takisto môžete hodiť odber, prípadne like na moju FB stránku venovanú potkanom Potkaníky od Naty a rovnakonôžkam Royal-Isopods

Ďakujem za podporu a snahu urobiť svet lepším miestom :) 

autorka, 17. 6. 2024

IMG-20220506-WA0014-min.jpg
bottom of page