Chovateľstvo

Isopods
(pre otvorenie sekcie kliknite na nadpis)
Výber, kritériá výberu
1 Chcem isopody hlavne na čistenie terária k inému chovanému zvieraťu/rastline
1.1 Ako si vybrať druh na čistenie?
2 Chcem isopody najmä ako zvieratká na pozorovanie a pre radosť
3 Zariadenie chovného boxu a starostlivosť
Rovnakonôžky (Isopoda) je možné chovať v bioaktívnom teráriu spolu s iným chovaným živočíchom ako napr. s pagekonmi, slimákmi, chameleónmi, hadmi,... alebo čisto len v rastlinnom teráriu. V takomto zriadení slúžia najmä ako čistiaca čata, zdroj krmiva prípadne na okrasu a spestrenie.
Druhá možnosť chovu je v plastových boxoch vyhovujúcich rozmerov podľa veľkosti kolónie. Takýto box je zariadený presne podľa požiadaviek isopodov a slúži najmä ako záujmový chov na okrasu, potešenie alebo vzdelávanie.
1 Chcem isopody hlavne na čistenie terária k inému chovanému zvieraťu/rastline:
Funkcia čistenia spočíva v konzumácii odumretého organického materiálu. Potrava rovnakonôžok pozostáva z veľkej časti z opadaného lístia, machov, lišajníkov, kôry dreva atď. V prostredí terária pomáhajú upratovať neskonzumované zvyšky potravy, ovocie, zeleninu, granule, odumretý hmyz, zvlečenú kožu plazov a pod. Takisto požierajú trus a tým udržiavajú terárium čisté.
Svojou činnosťou vytvárajú špecifickú pôdu obohatenú o prírodné organické hnojivá. Takáto pôda je veľmi vhodná na pestovanie rastlín, sama ju s obľubou pridávam k izbovým rastlinám, ale hodí sa aj na výsev semien. V prípade chovu rovnakonôžok priamo s rastlinami, naviac prevzdušňujú pôdu neustálym prehrabávaním.
Ďalšou výhodou zaradenia isopodov k chovaným zvieratám v teráriu je okrem čistenia ich ubikácie aj poskytovanie potravy. Sú skvelým proteínovým a vápnikovým spestrením stravy pre hmyzožravé živočíchy (asi by sme mali použiť skôr výraz bezstavovco-žravé, keďže rovnakonôžky nie sú hmyz, ale kôrovce). Ich exoskelet je tvorený vápnikom. Okrem terárijných zvierat sa na nich s obľubou kŕmia aj vtáky a hlodavce.
1.1 Ako si vybrať druh na čistenie?
Z hľadiska čistenia môžu byť všetky druhy rovnakonôžok súčasťou bioaktívneho terária, avšak sú druhy, ktoré sú vyslovene preferované na úlohu upratovačiek (druhy, ktoré nie sú odporúčané ako čistiaci pomocníci nie, že by nečistili, no čistia pomaly, resp. rozmnožujú sa pomalšie a výsledky čistenia vidieť až pri väčšej kolónii). Celkovo najlepší čističi (najrýchlejšie sa rozmnožujú) sú Porcellionides pruinosus, ďalej z väčších druhov pokojne Porcellio laevis, Porcellio scaber, Armadillidium vulgare a pod., z malých druhov napr. Trichorhina tomentosa.
Isopody potrebujú na svoj život vlhkosť. Miera vlhkosti je druhovo špecifická, poznáme druhy, ktoré preferujú vyššiu vlhkosť (napr. Cubaris sp.), ďalej druhy nenáročné, ktorým sa darí v kombinovaných podmienkach (druhy rodu Armadillidium, Porcellio laevis, P. scaber, Porcellionides pruinosus, Cylisticus convexus) na druhej strane sú druhy vyslovene suchomilné (takmer všetky veľké mediteránne druhy rodu Porcellio), ktorým prekáža vlhčenie celého terária a potrebujú dostatočné prúdenie vzduchu (takýmto druhom sa vlhčí iba jeden roh chovného priestoru).
Posledným kritériom, podľa ktorého si vybrať druh do bioaktívneho terária je ich náročnosť na chov. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že chov isopod nie je vôbec náročný a zvládne ho ktokoľvek, avšak nájdu sa druhy (a nie je ich málo), ktoré vyžadujú teoretické znalosti a určité skúsenosti v problematike a ich odchov je v celku náročný. Takéto druhy môžu mať špecifické požiadavky na život, ktoré sa v teráriu dosahujú ťažko (napr. tolerujú len úzke rozmedzie ekologických faktorov (vzdušná vlhkosť a vlhkosť substrátu, prúdenie vzduchu), striedanie ročných cyklov atď.), prípadne to môžu byť druhy nie tak často chované, s vyššou cenou, druhy rozmnožujúce sa veľmi pomaly s malým počtom mláďat. Takéto druhy je pre začiatočníkov častokrát náročné chovať v boxoch zariadených špeciálne pre daný druh (a nie zriedka sa stretávajú s úhynmi), a nie to ešte v teráriu, ktoré sa svojim zariadením prispôsobuje primárne inému chovanému zvieratku.
Celkovo ak výber zúžime na druhy, ktoré nie sú veľmi náročné a spravidla ich chov nesprevádza vysoká miera úmrtnosti, tak výsledné druhy preferujú vlhký až mierne vlhký substrát (druhy preferujúce sucho sú spravidla náročné na prežívanie, preto ich nevolíme ako primárne čističe). V prípade použitia isopod ako čističov k inému zvieratku, by sa mali umiestňovať do terárií vlhkého tropického lesa alebo k vlhkomilným rastlinám. Ideálne pri pagekonoch, gekonoch, slimákoch, stromových hadoch, žabách, chameleónoch, pavúkoch, škorpiónoch, kraboch a iných tropických pralesných živočíchoch.
2 Chcem isopody najmä ako zvieratká na pozorovanie a pre radosť:
V takomto prípade si môžete vybrať akýkoľvek druh vás zaujíma a pripraviť mu bývanie (druhovo špecifické!) ideálne v plastovom boxe vhodných rozmerov podľa veľkosti kolónie.
Jediné kritérium, ktoré vás môže obmedzovať pri výbere druhu je miera skúseností s chovom rovnakonôžok, náročnosť chovu niektorých druhov a cena. Preto pre úplných začiatočníkov odporúčam druhy rodu Armadillidium, Porcellio laevis, P. scaber, P. dilatatus, Porcellionides pruinosus, Cylisticus convexus. Pokročilí začiatočníci môžu zvoliť bežné druhy rodu Cubaris (napr. C. sp. "panda king", "penguin"). Avšak veľké suchomilné druhy rodu Porcellio z mediteránu a vzácnejšie Cubaris druhy odporúčam skúsenejším chovateľom, nie ako úplne prvé isopody na začiatok.
3 Zariadenie chovného boxu a starostlivosť
Na založenie kolónie (12 - 15 ks) stačí malý plastový box (ja používam 5 litrový). Ako sa bude kolónia rozrastať podľa potreby sa aj zväčšuje veľkosť boxu. Ako substrát používam zmes rašeliny, hrabanky, zeme zo záhrady a kokosovú drť. Čím viac "bordelu" tým budú šťastnejšie :) Isopody sa radi zahrabávajú, preto je vhodné použiť dostatočnú vrstvu substrátu aspoň 3 - 4 cm. Ako potrava slúžia opadané listy, vhodné sú dubové, lipové, hrabové, topoľové, gaštanové, lieskové, z ovocných stromov a kríkov. Dôležitý je zdroj vápnika na správnu tvorbu exoskeletu (viď. sekcia Povrch tela a zvliekanie) , ktorý poskytuje sépiová kosť, kalciový kameň, mleté vaječné škrupiny alebo vápenec. Stravu možno občas spestriť zeleninou a ovocím. Príležitostne je vhodné podávať bielkoviny vo forme granúl, vločiek pre rybičky, sušené gammarusy a dafnie a pod.. Na vrch listovej podstielky položíme kus kôry, ktorý slúži ako úkryt.
Miera vlhkosti substrátu a prúdenie vzduchu je druhovo špecifická. Pre väčšinu druhov stačí vlhčiť 1/3 boxu. Dôležité je však, že nikdy nesmie vyschnúť celý substrát, vždy musí zostať časť vlhká, ktorú rovnakonôžky využívajú najmä v období zvliekania a vrhu mláďat, ideálne je vytvorenie gradientu, aby si zvieratá mohli vybrať miesto podľa aktuálnej potreby. Vetranie je zabezpečené otvormi po stranách boxu.
Článok v štádiu písania...