Chovateľstvo

Royal-Isopods
Chov rovnakonôžok
(pre otvorenie sekcie kliknite na nadpis)
Čo sú isopody?
1 Úvod, zaradenie, zaujímavosti a taxonómia
2 Stavba tela a anatómia Oniscidea
2.1. Povrch tela a zvliekanie
2.2 Dýchanie
3 Ekológia
3.1 Ekologické faktory a ich vplyv
3.2 Ochrana pred predátormi
3.3 Rozmnožovanie
4 Význam
1 Úvod, zaradenie, zaujímavosti a taxonómia
Rovnakonôžky (Isopoda) sú radom bezstavovcov patriace do najpočetnejšieho kmeňa článkonožcov (Arthropoda). Tento kmeň zahŕňa 4 žijúce podkmene: Chelicerata (klepietkavce), Crustacea (kôrovce), Myriapoda (viacnôžky) a Hexapoda (šesťnôžky). Isopody zaraďujeme ku kôrovcom, nie ku hmyzu, a teda sú príbuzensky bližšie k rakom ako k chrobákom.

*Ilustračný obrázok na lepšie pochopenie.
Najnovšie štúdie z roku 2023 ukazujú, že existuje 10 687 druhov rovnonôžok. Z toho najviac je morských (6151), suchozemských (3840) a sladkovodných (696). [1] Sú jednou z morfologicky najrozmanitejších skupín kôrovcov. Líšia sa tvarom, veľkosťou (od mikrometrov po 50 cm), farbou a prostredím, v ktorom žijú.
Obývajú rôzne typy biotopov po celom svete, od hlbokých oceánov po hory na pevnine, púšte, ale aj hlboko pod zemou a v jaskyniach. Morské nájdeme vo všetkých svetových oceánoch, dokonca aj v polárnych oblastiach. Terestrické (suchozemské) sa sústreďujú najmä na oblasti mierneho, vlhkého tropického a subtropického pásma a úplne chýbajú v polárnych pásmach. Niekoľko rodov sa dokázalo prispôsobiť aj suchému tropickému podnebiu (napr. Hemilepistus sp.).
Niektoré rovnakonôžky sú výhradne detritofágne - živiace sa odumretým alebo poloodumretým rastlinným a živočíšnym odpadom, a teda ich význam v prírode spočíva v dekompozícií (rozklad biomasy a navrátenie živín späť do pôdy a tým zabezpečujú tok energie v ekosystéme). Existujú však aj formy parazitické (iba u vodných druhov, nie u terestrických :)). Predátorské a mäsožravé formy u isopod absentujú úplne.
Zaujímaví zástupci radu isopoda:
Najväčší isopod na svete - Bathynomus giganteus
-
môže dosahovať dĺžku až pol metra
-
obýva dno oceánov v hĺbke do 2000 m v Indo-Pacifickom regióne a západnom Atlantiku
-
jeho funkcia v prírode je najmä dekompozičná (spracovanie a rozklad odumretej biomasy) rovnako ako u suchozemských isopod
Najmenšie isopody na svete - čeľaď Microcerberidae
-
dosahujú dĺžku približne 0,3 mm
-
ich biológia nie je zatiaľ dostatočne preskúmaná
Isopody prispôsobené životu na púšťach - rod Hemilepistus
-
obývajú veľmi suché oblasti centrálnej Ázie a Arabského polostrova
-
sú schopné prežiť len vďaka vyvinutej rodičovskej starostlivosti o svoje potomstvo. Dospelé jedince si vyhrabávajú nory obývané rodinnou skupinou. Nory sú hlboké 40 – 50 cm, do ktorých sa rovnakonôžky stiahnu do relatívne chladnejších a vlhších podmienok, kde prežijú nepriaznivé obdobie sucha a len v období dažďov sa prebúdzajú k aktívnemu životu na povrchu.
Parazitcké isopody
-
uvádzam len niekoľko zaujímavých príkladov:
-
Orthione griffenis - parazituje v žiabrových komôrkach bahenných kreviet Upogebia, kde sa živí ich telovými tekutinami
-
Cymothoa exigua - spôsob života tohto isopoda je až takmer hororový
-
vniká do tela rýb cez žiabre, následne sa samica usadí na mieste jazyka ryby, kde prednými "pazúrmi" poškodí cievy a tým zabráni prívodu krvi do jazyka. To spôsobí nekrózu a následné odpadnutie jazyka. Samica isopoda potom nahradí rybí jazyk prichytením svojho vlastného tela na pahýľ jazyka a tým úplne preberá funkciu jazyka.
-

Mexico 2002, NOAA/OER

Alex Parry 2024, Florida (foto pod mikroskopom), inaturalist.com

Nicky Bay, isopod.site

Cymothoa exigua - samica vykúkajúca z úst klauna očkatého
Orthione griffenis


originálny obrázok - Nicky Bay, isopod.site
Taxonómia
V rámci radu Isopoda rozoznávame 11 podradov, z ktorých je pre nás najzaujímavejší podrad Oniscidea kam zaraďujeme všetky semi-terestrické a terestrické isopody úplne adaptované na život na súši. Podľa súčasnej systematiky zaraďujeme do tohto podradu 37 čeľadí (viď obr. nižšie), ktoré sa ďalej delia na množstvo rodov. [2]
*(biológia rovnakonôžok a všetkých ich podskupín je tak obšírna, že presahuje rámec tohto článku určeného predovšetkým laickej verejnosti, preto sa budem zameriavať iba na biológiu Oniscidea)
2 Stavba tela a anatómia Oniscidea
Aj keď sa často jednotlivé druhy navzájom nepodobajú majú spoločné znaky:
-
hlavohruď (cephalothorax) tvorená 7 článkami, ktoré spolu splynuli do celku
-
pár zložených očí
-
2 páry článkovaných tykadiel (antennae) (1. pár veľmi malý, neviditeľný volným okom)
-
4 páry ústnych orgánov (kusadlá, čeluste 1. a 2., čelustné nôžky)
-
-
hruď (pereion) tvorená navzájom dobre odlíšiteľnými 7 článkami (pereionity), smerom do strán sa pereionity rozširujú do epimér (pri pohľade z hora štítky "odstávajú od tela")
-
každý pereionit nesie pár kráčavých končatín (pereiopody) 7x2
-
-
zadok (pleon) pôvodne tvorený 7 článkami (pleonity), neskôr predposledný článok splynul s posledným a vytvoril pleotelson. 1. a 2. pleonit je slabšie viditeľný a neobsahuje viditeľné epiméry, pretože je prekrytý posledným 7. pereionitom. 3. - 5. pleonit sa rozširuje do viditeľných epimér
-
každý pleonit nesie súpravu zadočkových končatín (pleopody) slúžiace na plávanie (u vodných) a dýchanie
-
naviac 1. a 2. pleopod tvorí u samcov kopulačný orgán
-
-
pleopody vychádzajúce z pleotelsonu sa nazývajú uropody, väčšinou majú špicatý pretiahnutý tvar (u skupiny Armadillidae a Armadillidiidae majú tvar sploštenej platničky - súvislosť s volváciou)
-
pri pohľade zo spodu telo pokrývajú brušné štítky - sternity, ktoré nie sú tak pevné ako štítky na chrbtovej strane tela
2.1 Povrch tela a zvliekanie
Vonkajší povrch tela rovnakonôžok je veľmi rozmanitý. Od úplne hladkých a lesklých foriem až po hrboľaté, ostnaté (napr. Laureola spp.) a dokonca chlpaté (napr. Trichodillidium pubescens) alebo s "prachovým" nádychom (Porcellionides pruinosus). Takisto môžu byť veľmi rôznofarebné - najmä sub-/tropické druhy.


Laureola sp. Nicky Bay, isopod.site
Trichodillidium pubescens, facebook 蟑螂盒子
Telový pokryv pozostáva z 3 vrstiev: kutikula (exoskelet), epiderma a bazálna membrána a obaľuje celé telo živočícha.
-
Hlavnú časť tvorí pokožka (epiderma), ktorá vylučuje na vonkajšiu stranu kutikulu a na vnútornú stranu bazálnu membránu.
-
Kutikula kôrovcov tvoriaca exoskelet neobsahuje bunkovú štruktúru (na rozdiel od pokožky), pozostáva z proteínu, chitínu, vápnika a uhličitanu vápenatého. Obsahuje aj voskovú vrstvu chrániacu pred stratou vody a vysychaním → možnosť prechodu z vodného prostredia na život na súši. Ďalej chráni organizmus pred odieraním tela, napadnutím patogénmi a je zodpovedná za štrukturálnu oporu a za udržiavanie tvaru tela. Prirodzená kutikula je pružná a mäkká, no potom prechádza procesom sklerotizácie, kedy sa stáva suchšou, tuhšou a odolnejšou voči chemickej a fyzikálnej degradácii. Kutikula je ešte spevnená aj začlenením vápenatých solí procesom známym ako mineralizácia (kalcifikácia).
-
Bazálna membrána obsahuje pigmentové bunky - sfarbenie.
Keďže po skerotizácii je kutikula pevná – bráni plynulému rastu veľkosti tela. Preto celkový nárast telesnej veľkosti prebieha v striedavých intervaloch spojených s periodickou stratou starého exoskeletu a tvorbou nového – väčšieho v procese zvliekania, ktorý je riadený hormonálne. Koho by to zaujímalo detailnejšie tak uvádzam podrobný proces a popis zvliekania Arthropoda v článku TU.
Proces zvliekania je pre zviera veľmi stresujúci takže vo fáze príprav neprijíma potravu, je malátne a vyhľadáva nerušený úkryt na zvliekanie, v tejto fáze pozorujeme matne zafarbený "mliečny" povrch tela. Takisto táto fáza zahŕňa zrýchlený rast regenerujúcich sa častí tela (možné chýbajúce končatiny teraz dorastajú).
Na rozdiel od všetkých ostatných kôrovcov, rovnakonôžky zvliekajú kutikulu v dvoch krokoch (dvojfázové zvliekanie). Najskôr zvliekajú druhú polovicu tela, starý exoskelet praská a isopod sústavnými "nafukujúcimi" sa pohybmi snaží vyliezť zo starej zvlečky pomocou predných 4 párov pereiopodov, ktoré nie sú v tom čase zvliekané. Zvlečená polovica tela je krásne lesklá, sýto sfarbená, veľmi jemná a vlhká, zaťiaľ, čo ešte nezvlečená predná časť je stále matná. Po zvlečení 1 - 2 dni odpočíva a následne prejde k zvliekaniu prednej časti obdobne ako v prípade zvliekania zadnej časti, no teraz sa zapájajú do vyťahovania tela zo zvlečky zadné 4 končatiny, ktoré už odvtedy sklerotizovali a spevneli. Čerstvo po zvlečení je predná časť opäť lesklejšia ako zadná - vytvrdnutá.
Zvlečený exoskelet (zvlečka/excuvie) je akási detailná kópia povrchu živočícha, obsahuje končatiny, antény, štítky, chĺpky atď. Po zvlečení je nová kutikula mäkká a pružná. Telo živočícha sa vtedy rýchlo „nafukuje“ pohltením vzduchu a prebieha sklerotizácia a inkrustácia skeletu na opätovné spevnenie.


Porcellio sp. "Sevilla" so zvlečkou
Porcellio laevis "dairy cow" pri zvliekaní

Porcellionides pruinosus pri zvliekaní. Čerstvo zvlečená predná časť je lesklá vlhká oproti zadnej vytvrdnutej časti.


Mnohonôžka Glomeris pustulata s min. 11 dobre odlíšiteľnými pármi nožičiek
Mnohé kôrovce požierajú kutikulu na rýchle doplnenie vápenatých solí a organických zlúčenín späť do tela.
Skôr než je nový exoskelet stvrdnutý, je zviera zraniteľné voči zraneniam, poškodeniu a predácii, preto v tomto štádiu nesmieme so živočíchom manipulovať!
Obdobie zvliekania je pre živočícha veľmi náročné. Životné funkcie sú pozastavené na minimum, čo predstavuje kritické obdobie pre slabšie jedince. Veľkému percentu článkonožcov sa nepodarí vyliezť zo zvlečky a zostávajú v nej uväznené, čo spôsobí úhyn (najmä pri nedostatku vlhkosti). Bezprostredne po zvlečení, kedy svaly ešte nie sú pripojené na exoskelet je pohyb obtiažny dokonca nemožný a článkonožce sú často obeťou predátora, aj keď sa im úspešne podarilo opustiť exúvium. Uvádza sa, že až 80 – 90 % úmrtnosti článkonožcov je nejakým spôsobom spojený so zvliekaním.
2.2 Dýchanie
Napriek tomu, že pôvodné rovnakonôžky boli striktne morské, evolučne sa však prispôsobili životu na rozhraní more - súš, až napokon najodvodenejšie sú prispôsobené životu úplne na pevnine. Dýchacie orgány Oniscidea existujú v 3 typov nachádzajúce sa na pleopodoch. U bežne chovaných isopod sa stretávame najmä s tzv. pseudotracheálnym systémom charakteristickým bielymi škvrnami (="dýchacie políčko") na okrajoch pleopodov. Ide o rozsiahle vychlípeniny pokožky, cez ktorú prechádza atmosferický kyslík priamo do krvi a tá je následne rozvádzaná do tkanív v tele. Dôležité na správnu funkciu pseudotrecheí je udržiavať substrát vlhký! Počet dýchacích políčok je u jednotlivých čeľadí rôzny (napr. Armadillidae, Armadillidiidae, Porcellionidae - 2 páry, Cylisticidae, Trachelipodidae - všetkých 5 párov, Oniscidae - žiadne dýchacie políčka, iný typ dýchania)
3 Ekológia
3.1 Ekologické faktory a ich vplyv na život
vlhkosť - napriek tomu, že viac ako 1/3 všekých rovnakonôžok je úplne prispôsobená na život na súši tak potrebujú pre svoj život určitý stupeň vlhkosti. Tá má význam najmä pri dýchaní, zvliekaní a rozmnožovaní. Aby mohli dýchať potrebujú udržiavať svoje dýchacie orgány vlhké, bez vlhkosti umierajú udusením. Zvliekanie prebieha na vlhkých miestach (v machu, pod kôrou alebo lístím), kedy je stará koža pružnejšia a isopod sa z nej jednoduchšie vyslobodí. Pri nedostatku vlhkosti sa môžu objaviť problémy so zvliekaním resp. zaseknú sa v starej zvlečke, čo je v 99% prípadoch smrtelné. Takisto samice rodia mláďatá na vyššie spomýnaných miestach, keďže tie sú náchylné na stratu vlhkosti. Poznáme druhy vyslovene vodomilné napr. rod Ligidium, žijúci v tesnej blízkosti vodných plôch, riek a potokov. Na slnku v suchu umierajú behom pár minút, no naopak vydržia aj niekoľko hodinový pobyt vo vode. Druhý extrém je vyššie spomínaný rod Hemilepistus prispôsobený na život na púšti. Z bežne chovaných druhov sú vyslovene suchomilné všetci zástupcovia rodu Porcellio, najmä veľké stredomorské druhy, naopak k vlhkomilným zaraďujeme rody Cubaris, Ardentiella (ex. Merulanella), Troglodillo a pod. Druhy rodu Armadillidium obľubujú zlatú strednú cestu :)
teplota
3.2 Ochrana pred predátormi
Je zabezpečená buď rýchlym únikom (Porcellionides, Hyloniscus,...) alebo priamou obranou, ktorá spočíva v ochrane mäkkých častí tela. Volvácia - stočenie sa do guľôčky, je možná len u druhov s vyklenutým tvarom tela (čeľade Armadillidiidae, Armadillidae, Cylisticidae, Tylidae,..). Pozor na zámenu s mnohonôžkami, ktoré sú tiež schopné volvácie (u nás rod Glomeris). Jednoduchý rozdiel je v počte segmentov tela. U isopod má pereion vždy 7 článkov = 7 párov nožičiek, t.j. každý segment má 1 pár nožičiek, kdežto u mnohonôžok má každý segment 2 páry končatín a celkový počet segmentov prevyšuje 7 článkov.
Iné druhy využívajú stereotaxiu - pevné prichytenie a pritisknutie sa k podkladu vďaka ploskému tvaru tela (Porcellio, Trachelipus,...). Takto prichytené isopody je velmi obtiažne odlúpnuť z podkladu a tým znemožňujú predátorom napadnúť ich mäkšie brušká a končatiny. Takisto veľmi často hrajú mŕtvych. Najploskejší chovaný druh je Porcellio werneri.
3.3 Rozmnožovanie
Pred párením prebieha dvorenie. Samček obieha okolo samičky a kmitá pritom anténami. Samotný akt trvá pár minút. Častokrát však zostáva prichytený a "jazdí" na samici aj dlhšie, čím zabraňuje ostatným samcom zmocnenia sa samičky. Charakteristickým znakom rovnakonôžok je, že samička nosí vyvíjajúce sa zárodky vo vaku (marsupium) na brušnej strane, z ktorého sa po dokončení vývoja "rodia" samostatné mláďatká. Počet mláďat vo vrhu je druhovo špecifický, plodnejšie sú napr. Armadillidium, Porcellio, no naopak menší počet mláďat majú Cubaris, Ardentiella (ex. Merulanella). Čerstvo narodené mláďatá (mancae) sú bez pigmentu a chýba im posledný siedmy pereion. Napriek tomu, že sexuálne rozmnožovanie prevláda u isopod, poznáme aj druhy, ktoré sa dokážu rozmnožovať asexuálne - partenogeneticky - mláďatá sa liahnu z neoplodnených vajec napr. Trichorhina tomentosa
-min.jpg)


*článok momentálne v štádiu písania...
Užitočné zdroje:
oceanexplorer.noaa.gov
isopod.site
Frankenberger Z., 1959: Fauna ČSR: Stejnonožci suchozemští – Oniscoidea. Československá akademie věd, Praha, 215 pp.